SONNUR ÖZEL

Öğretmenler Günü yaklaşırken sosyal medyada sıkça dolaşan bir söz vardır: “Hayatta en büyük mucize küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır” diye. Bu sözü her okuduğumda yaşamımda güzel ve kalıcı izler bırakan öğretmenlerim aklıma gelir ve ne kadar şanslı olduğumu bir kez daha düşünürüm.

Bunlardan biri de üniversite yıllarında tanıştığım Sevgili Ata Hocam (Prof. Dr. A. Ata Tezbaşaran). Bana yaşamda sormanın sorgulamanın önemini kavramamı sağlayan insan. Onunla geçirdiğimiz her derste “Sizce neden böyle olmuş olabilir, bunun anlamı ne olabilir, bir araştırın bakalım.” cümlesini mutlaka duyardık. Verdiğimiz yanıtları, neden öyle olduğunu gösteren kanıtlar, referanslar olmadan kabul etmezdi. Sınıftan her seferinde yeni bir soru not ederek çıkardık. Kütüphanede geçirilen birkaç saatin ardından bulduğumuz yanıtları paylaşmanın heyecanıyla odasına giderdik. Sonra ne mi olurdu? Tabi ki yeni bir soruyla odasından çıkardık. Bazen de odasındaki o karışık, büyük kitaplıktan birkaç kitabı elimize tutuşturur, “Belki aradığınız sorunun yanıtı bu kitaplarda olabilir.” diyerek gülümserdi.

Şimdi çocuklarım “Neden böyle olmuş olabilir?” diye sorduğunda bana “Sence neden böyle olmuş olabilir?” diye sorarken buluyorum kendimi. Sonra burnumun ucunda bir sızı… Huzur içinde uyu…

Sonnur Özel, Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı

Fark yaratan öğretmeni: Prof. Dr. A. Ata Tezbaşaran