DİLEK TOPRAK EKİCİ

Benim Fark Yaratan Öğretmenim, Necmi Şahin İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Hüdayi Altıntaş. Her öğrencisini ayrı ayrı çok iyi tanımış olan öğretmenimiz; öğrencilerinin ilgi, yetenek ve öğrenme farklılıklarını  dikkate alarak her türlü yerli ve yabancı kaynağı taramakta ve  kendi eğitim materyallerini kendisi hazırlamaktadır. Bu yaratıcı malzemeler çocuklarımızın çok ilgisini çekmekte, çocukların ilgisi sağlandıktan sonra öğrenmeleri de kolaylaşmaktadır.

Sadece bilmeyi değil aynı zamanda bilgiyi nerede bulabileceğini ve nasıl değerlendirebileceğini keşfeden bireyler yetiştirmeyi amaçlayan  öğretmenleri sayesinde, bir sorunla karşılaştığında sorunun kökenini görüp farklı çözüm yolları bulabilen öğrenciler yetişiyor. Sorun çözmeye-sonuç çıkarmaya yönlendirildiğini evdeki davranışlarından da fark ettiğimiz çocuklarımızın geleceğine, umutla bakmaya başlar olduk.

Sevildiğini ve kabul gördüğünü   bilen çocuklarımız, sınıfında kendi farklı özelliklerini keşfederek bir bütünün işe yarar parçası olabildiğini hissettiğinden çok mutlu. Basmakalıp sınıf düzeni uygulanmadığından yorulmamış, keşfederek öğrenmiş, yapabileceğine inanmış çocuklarımızla zaman geçirmek de bizim için çok daha keyifli.

Çocuklarımızın güvenebileceğimiz bir ortamda, onlara iyi örnek olabilecek bir öğretmenle, eğlenerek ve severek, kendini önemli hissederek, hayatta karşılaşabilecekleri sorunlarla başa çıkmayı öğrendiğini bilmenin iç huzurunu bize yaşattığı için öğretmenimize ne kadar teşekkür etsek az kalır.

 

Dilek Toprak Ekici, Kimyager

 

Fark yaratan öğretmeni: Hüdayi Altıntaş , Necmi Şahin İlkokulu , Ankara/Yenimahalle